Kas vadovauja rajonui: meras ar „kosmonautas“?

R. Norvilienė

Praėjusiame Šilalės rajono laikraščio numeryje perskaičiusi publikuotą Šilalės rajono savivaldybės mero Algirdo Meiženio straipsnį „Nejuokinkime žmonių „kosminiais“ projektais“, vėl iškilo klausimas: kas vadovauja rajonui?

Straipsnyje minėdamas praėjusiais metais Šilalės rajone įgyvendintus projektus, meras nevengia savivaldybės darbuotojams pažerti priekaištų už pabrangusius bei, pasak A. Meiženio, nuo realybės atitolusius projektus. Kalbant paprastai, rajono vadovas kratosi atsakomybės ir kaltina specialistus, kurie neva tai prisigalvoja „kosminiais“ projektų ir dar slepia juos nuo jo.

Tačiau reikėtų pasakyti, kad visi klausimai, kurie yra susiję su projektais bei jų finansavimu, tarybai ateina tik pro rajono vadovo rankas. Tad apie visus straipsnyje aprašytus „kosminius“ projektus meras žinojo, nes pats įtraukė juos į tarybos posėdžių darbotvarkes. O tai reiškia, kad jis irgi yra tų „kosminių“ projektų bendraautorius. Bet galima ir kita versija – gal jo tarnybiniame kabinete kartas nuo karto apsilanko ateiviai, kurie laikinai atima atmintį?

Tačiau grįžkime į realybę – meras paprasčiausiai eilinį kartą ieško kaltų dėl pabrangusių ar ne iki galo įgyvendintų projektų, o pats atsakomybės vengia. Gaila, jog rajonas neturi lyderio, stratego ir vedlio, nors už savo darbą meras kas mėnesį gauna 3794 eurų atlyginimą (neatskaičius mokesčių).

Brangiai kainuoja ne tik mero išlaikymas, bet ir jo bandymai suvedinėti sąskaitas, bylinėjantis teismuose. Praėjusiais metais šis „pomėgis“ atsiėjo apie 63 tūkst. eurų, o išlaidas padengtos iš rajono biudžeto, t. y. visų mokesčių mokėtojų sąskaitos. O gal gaudamas solidų darbo užmokestį, už savo „hobį“ galėtų apsimokėti pats.

Tęsiant kalbą apie projektus, tenka pripažinti, kad daugelis jų įgyvendinami iš inercijos, be bendro matymo ir perspektyvos. Teisingai kolega tarybos narys Raimundas Vaitiekus yra rašęs spaudoje, jog šioje kadencijoje važiuojama praėjusių kadencijų nutiestais investicinių projektų bėgiais.

Deja, bet neliko tarptautinių bendradarbiavimo projektų, kurių dėka šiandien turime atnaujintą Šilalės miesto stadioną, sutvarkytą Padievaičio piliakalnį, suremontuotą Šilalės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių su nauja medicinos įranga ir sveikatinimo procedūromis, naują ugniagesių gelbėtojų automobilį, kurio šiandien naudojasi Kaltinėnų ugniagesių komanda ir kt. Neteko girdėti apie mero strategiją ir prioritetus dalyvaujant Europos Sąjungos fondų projektuose. Ir jei meras neturi vizijos, kokia ateitis laukia rajono?

Straipsnyje A. Meiženis giriasi Orvydų gatvės kraštovaizdžio projektu, kuriam buvo numatyta skirti 200 tūkst. eurų. Tačiau savivaldybė kreipėsi į Tauragės regiono plėtros tarybą ir Aplinkos ministeriją su prašymu šiam projektui papildomai skirti dar 400 tūkst. eurų.

Esu tikra, kad iš Aplinkos ministerijos buvo galima paprašyti lėšų labai „žemiškiems“ dalykams – vandens įrenginių atnaujinimui. Bet meras tikriausiai nežinojo, kad savivaldybėje jau seniai yra parengti vandens kokybę gerinančių įrenginių atnaujinimo projektai Obelyno, Bilionių, Biržų Lauko ir Drobūkščių gyvenvietėse. Žūtbūt reikia atnaujinti ir Šilalės miesto nuotekų valymo įrenginius. Plečiasi viena didžiausių mėsos perdirbimo įmonių UAB „Rivona“, kuriai nebeužteks UAB „Šilalės vandenys“ pajėgumų.

Prieš keletą savaičių teko lankytis Pajūryje įsikūrusiame artilerijos batalione, kur buvo pristatyta karinio miestelio plėtra ir planuojamos statybos. Krašto apsaugos ministerija siūlė kariniam miesteliui tiekti šilumą iš vietos, kad mūsų rajono bendrovė „Šilalės šilumos tinklai“ galėtų gauti ilgalaikes garantuotas pajamas. Tačiau, pasak ministerijos atstovo, susitarti nepavyko. Buvo keista stebėti, kad meras niekaip nesureagavo į šią žinią – sėdėjo ir tylėjo. Ar tai pozicija, kam kažką daryti, jei gali nedaryti nieko?

Rajono vadovas straipsnyje nė žodeliu neužsiima ir apie projektus, kurie reikalauja atsakomybės ir lyderystės. Pavyzdžiui, kokiu keliu eisime įgyvendinant sveikatos įstaigų reformą? Kaip atrodys rajono švietimo įstaigų tinklas, įgyvendinus „Tūkstantmečio mokyklų“ programą? Kaip į rajoną pritrauksime trūkstamų specialistų: šeimos gydytojų, mokytojų ir kt.? Kaip atrodys šių metų biudžetas ir kam skirsime prioritetus?

Neabejoju, jog rajonui reikia energingo ir aktyvaus vadovo, kuris randa kalbą su skirtingų nuomonių žmonėmis, degančiomis akimis atstovauja savo kraštui įvairiose šalies institucijose. Mūsų rajono vadovas ne kartą yra sakęs, kad kalbėti dėl investicijų į Vilnių nevažiuos – neva tai yra atgyvena. Kažin, ką apie tai pasakytų jo kolegos, kitų rajonų merai?

Tiesa, keletą kartų A. Meiženis vis tik lankėsi sostinėje: teko vidaus reikalų ministrei pasiaiškinti dėl gresiančio tiesioginio valdymo, o tarptautinėje turizmo parodoje pastovėjo pasirėmęs į paspirtuką…

Tad grįžtu prie klausimo, kas vadovauja rajonui: meras ar „kosmonautas“? Vis dar turiu vilties, kad nesvarbu, koks bebūtų atsakymas, su mūsų rajonu viskas bus gerai, nes čia gyvena daug darbščių žmonių, turinčių puikių idėjų.

Rima NORVILIENĖ,

Šilalės rajono savivaldybės tarybos narė, TS-LKD frakcijos seniūnė

PALIKTI KOMENTARĄ

Parašykite savo komentarą!
Įveskite savo vardą