Trumparegiškumas į priekį neveda

Jau kurį laiką Šilalės rajono savivaldybės taryboje diskutuojame apie geresnes sąlygas mūsų rajono pedagogams. Tarybos nariai lyg ir pritaria, jog mokytojams reikia daugiau motyvaciją skatinančių priemonių. Tačiau kuomet reikia pasirinkti balsavimo mygtuką „už“, staiga suabejoja ir pradeda ieškoti pasiteisinimų, kodėl jo nespaudžia. Jau antrus metus girdžiu tą patį: „Nežinome, ar surinksime biudžetą, grįšime prie šio klausimo vėliau“ ir pan. Taigi, kokios tos siūlomos motyvacinės priemonės ir kodėl jos yra atmetamos be didesnių diskusijų?

Švietimo, kultūros, sporto ir teisėtvarkos komitete dirbu beveik dvejus metus. Natūralu, kad tenka daugiau domėtis šia svarbia sritimi, analizuoti teisės aktus, skaityti literatūrą, stebėti kitų rajonų priimamus sprendimus, bendrauti su mokyklų bendruomenėmis ir pavieniais mokytojais jiems rūpimais klausimais.

Atsižvelgdama į pedagogų užklausas, dar prieš metus siūliau iš biudžeto finansuoti jiems kelionės išlaidas į darbą ir atgal bei numatyti lėšų „Mokytojo krepšeliui“, kuris būtų skirtas bent iš dalies padengti kanceliarines išlaidas. Tai yra motyvacinės priemonės, kurios, mano nuomone, prisidėtų prie geresnių darbo sąlygų, padėtų geriau pasiruošti ugdymo procesui, o taip pat būtų ir puiki finansinė paskata. Ir tai galbūt paskatintų kituose rajonuose gyvenančius mokytojus svarstyti galimybę mokyti mūsų rajono vaikus.

Šilalės rajone dirba 443 pedagogai, kuriems būtų galima skirti po 50 eurų kanceliarinėms prekėms įsigyti. Mokyklos priemonėmis tikrai aprūpina, tačiau visų poreikių patenkinti negali. Ir patys mokytojai patvirtina, jog dažnai jiems tenka įvairias priemones pirkti iš savo šeimos biudžeto. Žinoma, jie per daug nesiskundžia ir priima tai kaip savaime suprantamą dalyką.

Reikia pripažinti, kad nepakankamas aprūpinimas priemonėmis apsunkina darbą, o kai kuriais atvejais riboja mokytojų galimybę į ugdymo procesą pažvelgti kūrybiškiau.

„Mokytojo krepšelis tikrai reikalingas, nes pati dirbu mokykloje ir puikiai žinau, kokios sumos iš asmeninių lėšų kas mėnesį išleidžiamos, stengiantis mokiniams pasiūlyti kažką originalesnio ir patrauklesnio“, – sakė viena rajono mokytoja. Suprantu, jog ugdymo įstaigos nėra pajėgios 100 proc. aprūpinti reikiamomis priemonėmis, todėl šiuo atveju galėtų prisidėti savivaldybė, kiekvienam mokytojui pradžiai skirdama vos po 50 Eur per metus. Sutikime, tai tikrai nėra didelė suma, gal net labiau simbolinė, tačiau taip būtų parodytas dėmesys, geranoriškumas ir supratingumas. Laikui bėgant, šią sumą būtų galima didinti.„Mokytojo krepšelis“ rajono savivaldybės biudžetui atsieitų šiek tiek daugiau nei 22 tūkst. Eur per metus. Ar tai brangu, žinant, jog šie pinigai atiteks mūsų rajono mokiniams ir mokytojams? Prieš atsakant į šį klausimą, reikėtų apsvarstyti, o kiek yra nebrangu investuoti į ugdymo procesą, į pagalbą mokytojui, o kartu ir į pagalbą vaikui?

Apie „Mokytojo krepšelio“ reikalingumą pradėjau kalbėti prieš metus, svarstant 2020 m. biudžetą. Tačiau 15 tarybos narių pasisakė prieš šį pasiūlymą. Buvo žadėta grįžti prie šio klausimo liepos mėnesį. Deja, valdantieji ne tik kad negrįžo, bet ir praėjusį pirmadienį vykusiame Švietimo, kultūros, sporto ir teisėtvarkos komitete dar kartą atmetė šį siūlymą įtraukti į 2021 m. Šilalės rajono savivaldybės tarybos darbo planą.

,,Grįšime prie šio pasiūlymo kitą kartą“, – vėl išgirdau, pakartotinai pateikusi ir pasiūlymą dėl pedagogų kelionių išlaidų kompensavimo iš darbo bei atgal.

Reikia akcentuoti, kad tai nėra naujas dalykas. Tokią tvarką dar 2017 m. įsivedė Kelmės rajono savivaldybė. Teko bendrauti su Kelmėje dirbančiais mokytojais, kurie kelionės išlaidų kompensavimu, kaip viena iš skatinančių priemonių, yra labai patenkinti. Gauti ją gali tie Kelmės rajono mokytojai ir kiti ugdymo procese dalyvaujantys specialistai, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta (deklaruota) nesutampa su darbo vieta ir į darbą jie važinėja ne arčiau kaip 5 kilometrus. Važiavimo išlaidos kompensuojamos atsižvelgiant į atstumą (į vieną pusę): nuo 5 iki 15 km – kompensuojama 1 Eur, nuo 16 iki 25 km – 2 Eur, daugiau kaip 26 km – 3 Eur už vieną dieną.Kiek kitokia tvarka yra Klaipėdos rajono savivaldybėje. Čia pedagogams už patirtas kelionės išlaidas kompensuojama po 0,10 Eur už 1 km.

Bet jau girdžiu Šilalės rajono mero klausiant: „Kiek tai atsieis savivaldybės biudžetui? Iš kokio rezervo bus imami pinigai“? Žinoma, pirmiausia reikia atlikti analizę ir surinkti duomenis apie poreikį. Tačiau remiantis Kelmės savivaldybės pavyzdžiui, iš biudžeto mokytojų kelionių išlaidoms reiktų skirti apie 40-50 tūkst. Eur, o lėšas numatyti formuojant naują biudžetą. Ir neabejoju, jog labai svarbu šito sprendimo neatidėlioti, nes privalome ruoštis naujovėms, turėti viziją – trumparegiškumas į priekį neveda.

Tuo labiau, kad netolimoje ateityje tikrai turėsime problemų dėl specialistų trūkumo, todėl, manau, reikėtų svarstyti galimybę kompensuoti kelionės išlaidas ir platesniam jų ratui (logopedams, psichologams, gydytojams, sporto treneriams ir t.t.). Beje, tokią tvarką turi mūsų kaimynai Tauragėje.

Kita vertus, galima diskutuoti ir apie tai, iš kur lėšų šiems poreikiams ima tos savivaldybės, kurios tokią tvarką jau yra patvirtinusios. Jų biudžetai nėra didesni už Šilalės, tai gal jie sugeba geriau tvarkytis?Neabejoju, kad „Mokytojų krepšelis“ bei kelionių išlaidų mokytojams kompensavimas gali būti įgyvendinti ir mūsų rajone.

Tačiau dėl to, jog pasiūlymus teikia „ne tie asmenys“, jų politinės pažiūros nesutampa su valdančiųjų nuostatomis, būtini ir naudingi sprendimai nepriimami. O dėl to kenčia mūsų rajono švietimo bendruomenė.

p. s. Šiandien vyksta eilinis savivaldybės tarybos posėdis. Kviečiau kolegas palaikyti šiuos mano siūlymus ir prisidėti prie švietimo srities gerinimo. Pasiūlymams pritarta. Dėkoju palaikiusiems.

Dar reiktų pridurti, kad nors reikalai pajudėjo, bet čia tik pradžia. Dar laukia analizė, duomenų rinkimas, biudžeto planavimas ir pan.

Rima NORVILIENĖ
Šilalės rajono savivaldybės tarybos narė,
TS-LKD frakcijos seniūnė, Švietimo, kultūros, sporto ir teisėtvarkos komiteto narė


Užs.nr. ŠN 033

44 KOMENTARAI

PALIKTI KOMENTARĄ

Parašykite savo komentarą!
Įveskite savo vardą