Vyko seminaras „Psichikos sveikata ir jos stiprinimas“

Lapkričio 18 dieną Šilalės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure vyko seminaras tema „Psichikos sveikata ir jos stiprinimas“, kurį vedė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros docentė, psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė.

 

Seminaro tikslas – supažindinti dalyvius su psichikos sveikatos koncepcija, išsiaiškinti, kodėl būtina ja rūpintis ir kas yra atsakingas už psichikos sveikatą. Seminaro dalyviai galėjo sužinoti, kaip stresas yra susijęs su psichikos sveikata, kaip galime ją stiprinti bei kokia yra pirmoji psichikos sveikatos pagalba.

L. Bulotaitė seminaro pradžioje pasiūlė atlikti testą ir įvertinti save. Nusipiešus penkias tieses, kurios vaizdavo sveikatą, protą, charakterį, laimę ir psichikos sveikatą, dėstytoja siūlė pažymėti, kurios vietos tiesėse atspindėtų kiekvieno būseną. Vėliau ji pakomentavo šios savęs vertinimo metodikos prasmę bei aptarė rezultatus.

Psichologė pabrėžė, kad viena iš didžiausių problemų yra tai, kad daug daugiau dėmesio yra skiriama fizinei, o ne psichinei sveikatai. Tai paaiškina, kodėl atsiranda vis daugiau žmonių, kenčiančių nuo depresijos, kitų psichinių sutrikimų, didėja savižudybių skaičius.

Dėstytoja atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, kad nėra konkrečių psichikos sveikatos kriterijų normų – nėra aišku, koks elgesys yra norma. Pavyzdžiui, anksčiau homoseksualumas laikytas liga, sutrikimu, tačiau daugelis šalių ir Pasaulinė Sveikatos Organizacija išbraukė homoseksualumą iš ligų klasifikatorių. Taigi elgesys laikomas normaliu, jeigu jį priima visuomenė, tačiau visuomenės požiūris yra nepastovus bei priklausomas nuo daugelio veiksnių.

Kita problema yra tai, kad žmonės, turintys psichinės sveikatos sutrikimų, yra stigmatizuojami. Žmonės nekalba apie tai, gėdijasi, vengia bendrauti su tokiais ligoniais. Tai lemia žinių, mokymų, informacijos stoka, baimė, patirties trūkumas ir netgi įvairūs prietarai.

L. Bulotaitė pristatė kelis mitus, kurie vyrauja visuomenėje, ir juos paneigiančius faktus. Pavyzdžiui, dažnai galvojama, kad psichikos ligos yra nepagydomos, tačiau statistika rodo tai, kad tokių ligų gydymo efektyvumas siekia 60–80 %. Taip pat visuomenėje yra plačiai paplitusi nuomonė, kad visi psichikos ligoniai yra agresyvūs ir jų reikia bijoti, tačiau 96 % visų padarytų nusikaltimų padarė psichiškai sveiki žmonės. Neigiamą visuomenės požiūrį formuoja ir žiniasklaida – straipsnių apie žmogžudystes pavadinimuose dažnai minimi tokie žodžiai kaip „maniakas“, „psichas“, „ligonis“.

Antroje seminaro dalyje buvo kalbama apie tai, kaip galima stiprinti psichinę sveikatą, kaip padėti psichinėmis ligomis sergantiems žmonėms.

Seminare dalyvavo Visuomenės sveikatos biuro direktorė Loreta Petkuvienė, Šilalės rajono savivaldybės gydytoja Dalė Briedienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Jolanta Kvietkauskienė ir Inga Mylimienė, švietimo įstaigų socialiniai darbuotojai, socialiniai pedagogai, sveikatos priežiūros specialistai.

Inga Jonušauskaitė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vyr. specialistė

DSC-0052-(800x531)-23797 DSC-0062-(800x512)-23798 DSC-0063-(800x511)-23799 DSC-0066-(800x515)-23800 DSC-0069-(800x519)-23801 DSC-0074-(800x532)-23802 DSC-0093-(697x800)-23803

PALIKTI KOMENTARĄ

Parašykite savo komentarą!
Įveskite savo vardą