Valstybės diena paminėta po Šilalės kraštą keliaujant su ukrainiečiais

Minint Valstybės dieną, Šilalės rajone gyvenantys ukrainiečiai pakviesti susipažinti su antraisiais namais tapusiu Šilalės kraštu, jo istorija, lankytinomis vietomis, čia gimusiais, gyvenusiais ir kūrusiais iškiliais žmonėmis. Tai buvo ir galimybė jiems pabūti savo bendruomenėje, pabendrauti, o taip pat pakeisti aplinką ir turiningai praleisti dieną.

Pažintis pradėta nuo Šilalės miesto. Čia papasakoti svarbiausi miesto kūrimosi faktai, Šilalės vardo kilmės istorija. Apžiūrėta į 60 metrų aukštį kylanti Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia, kuri unikali šimtamečiais vitražais ir vargonais. Atminimo aikštėje stabtelėta prie partizanų paminklo, kuriame įamžinta 180 laisvės kovotojų pavardžių. Partizaninis istorijos laikotarpis priminė dabartinę Ukrainos kovą už savo šalies nepriklausomybę. Žuvusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute ir uždegant simbolinę žvakutę.

Miesto širdyje – centriniame parke esantis lakūnams Stasiui Girėnui ir Steponui Dariui bei jų skrydžiui per Atlantą skirtas paminklas supažindino su dar vienais lietuvių tautos didvyriais ir patriotais.

Pasiekus pirmąjį Lietuvoje Kovo 11-ajai skirtą paminklą „Laisvės šauklys”, išskleista Ukrainos vėliava, taip simboliškai pasveikinant Lietuvą Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga bei palinkint Ukrainai ir toliau drąsiai kovoti už savo valstybės laisvę.

Toliau vykstant autobusu, aplankytas kraštiečio Stasio Girėno gimtinės muziejus, Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčia. Ukrainiečius nustebino iki tol nematyti bažnyčios ąžuoliniai altoriai ir čia kasmet per atlaidus rugpjūčio mėnesį iškrentantis „sniegas“.

Bijotuose apžiūrėtas seniausias ir mažiausias Lietuvos muziejus – prieš 210 metų Dionizo Poškos įkurti Baubliai. Vėliau Norberto Paškevičiaus parke dalyvauta Valstybės dienai skirtame renginyje, kuris yra ir Bijotų – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės programos dalis. Čia drauge sugiedotas ir Lietuvos himnas.

Pažintinę kelionę ukrainiečiams organizavęs Seimo narys Jonas Gudauskas sakė, kad jiems norėjosi parodyti kraštą, kuriame šiuo metu glaudžiasi nuo karo, tuo pačiu suteikti galimybę susitikti su to paties likimo tautiečiais, sustiprinti tarpusavio ryšį, o taip pat parodyti mūsų gražią tradiciją vienu metu visame pasaulyje giedoti tautišką giesmę. Prasminga, kad giedant himną, šalia Lietuvos trispalvės buvo iškleista ir Ukrainos vėliava, kaip mūsų palaikymo ir solidarumo simbolis.

Šiuo metu Šilalės rajone gyvena apie 120 ukrainiečių. Jie stengiasi integruotis, tačiau turi kasdienių rūpesčių, neretai ir emocinių problemų dėl Ukrainoje paliktų namų ir artimųjų. Todėl su vykusiais ukrainiečiais ir jų bendruomenės pirmininke parlamentaras aptarė tolesnį bendradarbiavimą.

Rima Norvilienė, ekskursijos dalyvė, autorės nuotr.