Rugsėjo 22-ąją minima Baltų vienybės diena

Jos proga kviečiame įsijungti Šilalės rajono bendruomenes, organizacijas, ugdymo įstaigas, pavienius asmenis  į Baltų vienybės ugnies sąšauką ir 20 val. uždegti laužus ant Medvėgalio, Kaltinėnų, Rubinavo, Indijos piliakalnių. Kviečiame mokyklas, bendruomenes, kultūros įstaigas bendradarbiauti ir paminėti šią svarbią datą.

Baltams dažnai tekdavo kautis su užpuolikais, ginti savo žemes, gyvastį, kultūrą. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime, kur jie bebūtų – gimtinėje ar tremtyje. Prieš 778 metus baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Mūšio išvakarėse buvo uždegta ugnis, kuri ragino visus susivienyti. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.   Saulės mūšio diena Lietuvos ir Latvijos seimų yra paskelbta Baltų vienybės diena. Šios sąšaukos esmė – aplankyti, įprasminti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant kalnų ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes.

Susirinkime ir susipažinkime – pasiųskime gėrimo kaušą (ąsotį, dubenį, puodelį) ratu, duonos kepalėlį vienas kitam vienybės linkėdami bei po gurkšnį nugerdami. Sudainuokime bendrą dainą. Surenkime bendrą vaišių stalą. Prisiminkime baltų istoriją. Pakvieskime istoriją išmanantį žmogų, kuris papasakotų apie baltų tautų istoriją, būdą, savitumą, bei vieningumą. Baltų vienybės diena yra kartu ir rudens lygiadienis. Kurkime šventę patys – tinkamai paruoškime ugniavietę, uždekime ugnį, iškelkime Lietuvos istorinę vėliavą, sugiedokime tautinę giesmę, dainuokime, šokime, vaišinkimės, dalinkimės mintimis. Žinią nusiųskime draugams ir pažįstamiems.

Šventės rengėjai: Varnių regioninis parkas, Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija, Laukuvos kultūros namai, Laukuvos seniūnija ant Medvėgalio piliakalnio. Kaltinėnų A. Stulginskio gimnazija, Kaltinėnų kultūros namai, Kaltinėnų seniūnija ant  Kaltinėnų piliakalnio. Dariaus ir Girėno progimnazija, Traksėdžio seniūnija ant Rubinavo piliakalnio. Pagramančio regioninis parkas, Simono Gaudėšiaus gimnazija, Šilalės kaimiškoji seniūnija ant Indijos piliakalnio.

Apie sąšauką teiraukitės: Šilalės rajono savivaldybės administracija Švietimo, kultūros ir sporto skyrius Kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistė Jurgita Viršilienė, tel. 8 673 25483, el. paštas jurgita.virsiliene@silale.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Parašykite savo komentarą!
Įveskite savo vardą