Penktadienio vakarą – prevenciniai reidai į socialinės rizikos šeimas

Siekdami užkirsti kelią vaikų teisių pažeidimams ir patikrinti, kaip tėvai rūpinasi vaikais, vasario 11 dienos vakarą Šilalės rajono policijos komisariato pareigūnai kartu su Vaiko teisių apsaugos vyriausiomis specialistėmis patikrino 26 socialinės rizikos šeimas dvylikoje rajono seniūnijų.

Buvo sudarytos trys grupės. Į šeimas vyko po du policijos pareigūnus bei po vieną Vaiko teisių apsaugos vyriausiąją specialistę. Patikrinimuose dalyvavo ir meras Jonas Gudauskas, mero pavaduotojas Valdemaras Jasevičius, Administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus.

Pareigūnai aplankė Pajūryje daugiabutyje gyvenantį jaunuolį, kuris buvo išgėręs bei agresyviai elgėsi. Jis buvo įspėtas žodžiu.

Patikrinus tame pačiame name gyvenančią socialinės rizikos šeimą, rasta neblaivi mama. Nors iš pradžių ji neigė vartojusi alkoholį, tačiau alkotesterio matuoklis parodė 1,51 promilės alkoholio. Šaldytuve taip pat nebuvo maisto, tačiau mama tvirtino, kad šaldytuvas sugedęs, o maisto produktus ji laiko pas kaimynę. Moteriai įteiktas kvietimas atvykti į Vaiko teisių apsaugos skyrių, kur bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas bei sprendžiama vaiko ateitis.

Pareigūnai vyko ir į Pajūrio vaikų globos namus. Auklėtoja pranešė, kad dar nėra grįžusi viena septyniolikmetė, tačiau ji telefonu pažadėjo, kad grįš į įstaigą iki 22 val. Nepilnametė savo pažadą ištesėjo ir sugrįžo.

Girtaujama buvo ir socialinės rizikos šeimoje, Teneniuose. Šioje šeimoje auga keturi vaikai. Namuose taip pat buvo keli pašaliniai asmenys, mėtėsi alkoholinių gėrimų buteliai, buvo prirūkyta. Nuspręsta perduoti vaikus vaikų močiutei, o tėvams įteiktas kvietimas atvykti į Skyrių, kur taip pat bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas.

Vaikas dėl girtaujančių tėvų atiduotas artimųjų globai ir Nevočių kaime.

Aplankius kitą socialinės rizikos šeimą Sauslaukyje, paaiškėjo, kad abu tėvai neblaivūs – jie sunkiai orientavosi aplinkoje. Buvo nuspręsta nedelsiant paimti jų penkiametį sūnų iš šeimos. Berniukas išvežtas į Pajūrio vaikų globos namus. Pirmadienį Vaiko teisių apsaugos skyriuje pasirodė „ant drąsos“ paėmusi vaiko mama – alkotesterio matuoklis parodė 2 promiles alkoholio. Skyrius spręs dėl tėvų valdžios apribojimo.

Patikrinimo metu rastas be priežiūros paliktas kūdikis Pajūralyje. Mamą pareigūnai rado girtaujančią pas kaimynę. Vaikas išvežtas į Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namus.

Reido rezultatai liūdina – didelėje dalyje socialinės rizikos šeimų buvo girtaujama bei pažeidžiamos vaiko teisės, todėl Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai, išsiaiškinę situacijas šeimose, planuoja surašyti iš viso 10 administracinių teisės pažeidimų protokolų dėl vaikų nepriežiūros, iškilusio pavojaus vaikų sveikatai ir gyvybei. Girtumas buvo patikrintas vienuolikai asmenų. Mažiausias alkoholio kiekis kraujyje buvo 0,15 promilės, didžiausias – 3 promilės.

Tai ne pirmas, tačiau ir ne paskutinis tokio tipo reidas. Planuojama ir toliau tikrinti socialinės rizikos bei kitas problemiškas šeimas ne darbo valandomis, savaitgaliais. Patikrinimų metu bus vertinamas tėvų rūpestis ir pareigos užtikrinti nepilnamečių vaikų priežiūrą vykdymas.

Inga Jonušauskaitė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vyr. specialistė

DSC-0001-24713 DSC-0009-24714 DSC-0012-24715 DSC-0030-24716 DSC-0033-24717 DSC-0039-24718 DSC-0064-24719 DSC-0071-24720 DSC-0092-24722