Gyvenime apstu situacijų, kada skolinimasis tampa greičiausiu būdu išspręsti kilusias problemas arba bent jau paspartinti jų sprendimo procesą. Todėl įsiskolinimas draugams, artimiesiems, paskolas teikiančioms bendrovėms ar bankui šiandien nieko nebestebina. Deja, tačiau ne visuomet paskolą pavyksta grąžinti pagal numatytą planą. O kai kada paskolos netgi tampa beviltiškomis.
Kada skolos gali būti pripažintos beviltiškomis?
Beviltiška skola, tai – tokia skola, kurios neįmanoma grąžinti. Kitaip tariant, tai – skola, kuriai padengti asmuo neturi pinigų. Tačiau svarbu pažymėti, kad beviltiškomis skolomis gali būti ne tik finansinės skolos.
Skola laikoma beviltiška tuomet, kai:
– praeina ne mažiau kaip vieneri metai nuo įsiskolinimo (pavyzdžiui, išrašytos sąskaitos datos);
– skolininkas bankrutuoja;
– skolos negrąžinusysis (juridinis asmuo) yra likviduojamas;
– skolininkas miršta arba yra paskelbiamas mirusiu.
Dažnai tam, kad skolos būtų pripažintos beviltiškomis, reikia pristatyti šį faktą įrodančius dokumentus. Priklausomai nuo konkrečios situacijos, tai gali būti antstolių pateikti dokumentai, įsiteisėję teismo sprendimai, mirties liudijimas ar kt.
Beviltiškų skolų nurašymas
Dažniausiai negrąžintų skolų rūpesčius žmonės yra linkę patikėti tuo besirūpinančioms įmonėms. Taip galima kone greičiausiai ir paprasčiausiai išspręsti su finansais susijusį ar kitokį įsiskolinimą – pateikus visus reikiamus dokumentus procesui, prasideda beviltiškos skolos atskaitymai.
Pasinaudodami beviltiškų skolų nurašymą įtvirtinančiu įstatymu, asmenys dažniausiai gali susigrąžinti dalį paskolintų pinigų. Tai galioja tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, kurie moka pelno mokestį (beviltiška skola minėtą mokestį gali sumažinti); gyventojų pajamų mokestį mokantys asmenys, kurie vykdo individualią veiklą. Taip pat beviltiškų skolų nurašymas yra naudingas ir tiems, kam pagal pajamas priskiriamas PVM. Pastariesiems beviltiškomis pripažintos skolos gali padėti susigrąžinti dalį įmokų.
Taigi, net tokioje situacijoje, kuri atrodo be prošvaisčių, paskolą suteikęs fizinis ar juridinis asmuo gali tikėtis atgauti bent dalį pinigų. Visgi reikia pripažinti, kad gali būti skolų, kurios negali būti laikomos beviltiškomis, net jeigu ir atitinka aukščiau minėtus kriterijus. Todėl dėl konkretaus atvejo ir tolimesnės veiksmų eigos rekomenduotina pasikonsultuoti su tikslius atsakymus galinčiais pateikti specialistais.