Jonas Gudauskas apie darželio priestato statybas: “Man ne vis vien, kas vyksta Šilalėje”

Jau porą savaičių socialiniame tinkle “Facebook” verda diskusijos dėl stringančių Šilalės lopšelio-darželio “Žiogelis” priestato statybos darbų, aptariama vietų stygiaus problema ir aiškinamasi, kur slypi viso to priežastys.

Viskas prasidėjo nuo Šilalėje gyvenančio Evaldo Brazausko paskelbtos viešos žinutės birželio 25 dieną socialiniame tinkle “Facebook”. Jis rašo:

“Tai kur darželis?
Šilalės laivo kapitonas turėtų suprasti, kad jo laivas plaukia labai lėtai, nes irkluotojai savo kajutėse užsidarę vaikus daboja. Galiu drąsiai teigti, kad miestelio ateitis paremta jaunimo gyvenimu jame. Jaunimo, kuris dirba, uždirba, kuria, generuoja naujoves ir tempia pinigus iš kitų miestų ar veža iš užsienio. Tačiau kaip jam čia gyventi, kai šių funkcijų jis atlikti negali, o privalo rūpintis mažamečiais, kurie netelpa į vieną ir vienintelį darželį, kur nelieka kitų alternatyvų. Čia lyg pensininkui pasakyti, kad nemokėsime dabar tau pensijos, nes renovuojamame „sodros pastatą“, o ten rangovas ne pagal projektą palanges sudėjo, todėl reiks laukti du, tris, gal šešis ar daugiau mėnesių. Įdomi reakcija būtų.

Mes Šilalėje likome/grįžome gyventi, ne todėl kad reikėjo, o todėl kad patys taip pasirinkome, nes čia sąlygos gyventi ir kurti šeimą buvo tinkamos, tačiau dabar turime labai didelę problemą, kurios niekaip nepavyksta išspręsti.
Ankstesnioji rajono valdžia mušė į krūtinę ir ramino, kad naujasis priestatas išspręs šį nesusipratimą. Tačiau dabartinė valdžia nesugeba to priestato įjungti visuomeniniams poreikiams. Apie tuos kelis nukrypimus visi skaitėme pranešimuose, bet juk problemos sprendimas turėtų būti svarbesnis, nei pirštų badymas į brėžinius ir kaltų ieškojimas praeities darbuose.
Taryboje daug jaunų žmonių, Arturas, Akvilė, Erika, Rima, Tadas, juk jūs patys puikiausiai suprantate, su kokiais sunkumais mes kovojame. Padėkite mums! Mes neprašome darbo vietų, mes prašome laiko, per kurį galėtume dirbti! Negalėdami išeiti į darbus mes nykstame kartu su visu rajonu. Eidami į darbus, atiduodame uždirbtus pinigus auklėms (apie 500eur per mėnesį), kuriuos turėtume investuoti į save, į save kaip šilališkį.
Kaip reklamuoti Šilalę ir kviesti čia atvykti gyventi draugus ar išvykusiuosius, jeigu jaunai šeimai tik atvykus iškart bus riesta, nes vaikas liks namie kartu su vienu iš tėvų, kuriam teks stabdyti savo dalyvavimą darbo rinkoje nenumatytam laikui. Pasaulis sukasi tuo pačiu greičiu, tačiau ekonomika kelis kartus greičiau nei prieš dešimtmetį, taip sukeldama ir didesnes socialines pasekmes. Todėl mamai ar tėčiui per ilgai užsibuvus vaiko priežiūroje, finansinis nuosmukis garantuotas, o karjeros galimybės apribotos. O kur dar vaiko nauda ugdyme ir socializacijos galimybės darželyje. Dažniausiai mažamečius vaikus augina socialiai stiprios ir ekonominį pagrindą sukaupusios šeimos, tačiau jais manipuliuoti negalima, nes minėta problema ir jiems kerta per kojas.
Aš remiuosi savo asmenine ir artimų draugų patirtimi. Mano draugai ne socialiai remtini, todėl mes negauname jokių išlygų į pirmenybę užimti laisvas vietas darželyje, o gaila.
Kaip spręsti problemą?
*Vieningai, griežtai, skubos tvarka spręsti kilusius statybinius nesklandumus ir kuo greičiau sukurti naujas laisvas vietas vaikų priežiūrai (ne pamatus juk keisti reikia).
*Finansinė parama auklėms samdyti. Kituose rajonuose vyrauja praktika dalinai finansuoti vietą privačiame darželyje, jei vaikui nėra vietos viešajame. Kadangi pas mus tik vienas vienintelis darželis, finansinė parama auklėms samdyti būtų išeitis.
*skubos tvarka sukurkite laikinos priežiūros klases (manau mokyklose ar kituose savivaldybės administruojančiose patalpose yra tuščių klasių, ar tam tinkamų erdvių).
*Sugalvokite kažką patys, juk yra tarybos narių, kurie taryboje jau virš penkių kadencijų, kurie išmano rajono problemas skersai ir išilgai.

Problemas reikia spręsti, o ne laukti kada sueis terminas ir ji išsispręs pati.”

Žinutės gale pažymima daugiausiai socialiniuose tinkluose randami tarybos nariai: Akvilė Gargasaitė, Albinas Ezerskis, Algirdas Meiženis, Artūras Dambrauskas, Arvydas Petkus, Birutė Žirlienė, Dainius Bergelis, Edmundas Auškalnis, Egidijus Gečas, Erika Gargasė Laurinavičiūtė, Gintas Navardauskai, Gintautas Macevicius, Jonas Gudauskas, Loreta Kalnikaite, Raimundas Vaitiekus, Raimundė Gečienė, Rima Norvilienė, Rimantas Rimkus, Rolandas Toleikis, Saulė Olendrienė, Stasys Skalauskas, Tadas Bartkus, Valdemaras Jasevičius, Vera Macienė, Vitalija Jankauskaitė.

Po paskelbta žinute diskutavo ir tarybos nariai ir Šilalės rajono gyventojai. Praėjus porai savaičių savo nuomonę šia tema, taip pat savo profilyje “Facebook” panoro išreikšti ir buvęs meras Jonas Gudauskas”:

Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ plėtros projektas yra ne vieno mėnesio ar vienų metų projektas. Kandidatuodamas į merus 2015 metais, turėjau tikslą, kad Šilalės rajone atsirastų daugiau vietų mūsų atžaloms, kad tėveliai galėtų dirbti ir realizuoti save.
Pirmiausiai išsprendėme darželio grupių problemas Laukuvoje, Kvėdarnoje, Pajūryje. Taip sumažinome vaikų srautą į Šilalės lopšelį-darželį. Dėl Šilalės lopšelio-darželio buvo ieškoma įvairių sprendimo būdų. Biudžete nebuvo pakankamai pinigų, kad galėtumėme šį projektą įgyvendinti tik savivaldybės lėšomis. Buvo svarstomas ir grupių įsteigimas prie Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos ar Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos pradinės mokyklos.
Atsiradus galimybei gauti finansavimą iš ES fondų, parengėme detalų planą priestato statybai dabartinio darželio teritorijoje. Priestato sąmata siekė 730 000 eurų. Šią sumą sudarė priestato statybos, įrengimas ir nauji baldai. 250 000 eurų finansavimą gavome iš ES fondų, o likusi suma – iš rajono biudžeto.
Pritarus rajono tarybai, projektas pradėtas vykdyti. Įgyvendinant projektą, atsirado galimybė gauti 73 000 eurų papildomų lėšų iš Tauragės regioninės plėtros tarybos Regioninių projektų programos. Kreipiausi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kad ši suma būtų skirta mūsų savivaldybei. Ministerija šį prašymą svarsto ir tai reiškė, kad pavyks dar labiau sumažinti biudžeto lėšas šiam projektui. Galiausiai pasirašyta rangos sutartis, kurioje numatyta statybų pabaiga su pratęsimu iki 2019 metų liepos 26 dienos. Iki priestato statybų nueitas ilgas kelias, tačiau, kiek darželio priestatas stovės tuščias, dabar jau priklauso tik nuo dabartinių rajono vadovų, kurie, vietoj imdamiesi pagreitinti darželio atidarymą, ieško kaltų, neaišku, nei kodėl, nei už ką.
Priestato statybos vyko pagal visus numatytus terminus. Kiekvienos savaitės pirmadienį kartu su Investicijų ir statybos skyriaus atsakingais darbuotojais aptardavome padarytus ir stringančius darbus. Pastarieji dažniausiai vyko dėl institucijų darbo, nes ilgai užtrukdavo įvairių dokumentų derinimai. Kaip jūs žinote, įvairiems leidimams suderinti yra numatyti terminai, tačiau paprastai darbuotojai tai atlieka paskutinėmis dienomis. Mačiau, kad šioje vietoje galime sutaupyti laiko ir dažnai pats vykdavau į įvairias institucijas derinti su atsakingais specialistais, kad trikdžių statybos darbams būtų kuo mažiau.
Įgyvendinant šį projektą, matėme visas galimybes, kad 2019 metais rugsėjo 1 dieną darželio-lopšelio priestatas būtų baigtas. Kadangi du mėnesius po rinkimų dabartinis meras dirbo vienas, pasitardamas tik su „propagandos meistru“ Aliu Šakiniu, savivaldybės administracijos darbas vyko nepilnu pajėgumu ir šis priestato projektas buvo paliktas savieigai bei įvairioms interpretacijoms. „Lyg durys, palangės ne tokios.., lyg dirbama be leidimų“, – cituodamas merą, rašė minėtasis Alius Šakinis. Tačiau šiai dienai merui tinka ir palangės, ir durys, bet kam tada reikėjo rašyti netiesą? Manau, kad buvo tikslingai siekiama sukelti sumaištį, kažką apkaltinti, apšmeižti. Rengiant šį ar kitus techninius projektus, yra laikomasi visų teisės aktų. Dirbti be leidimų ar pakeisti medžiagas kitomis ne pagal saugumo reikalavimus yra nusižengimas. Statybų priežiūrą vykdo sertifikuoti specialistai, kurie už teisės aktų nesilaikymą rizikuoja prarasti licenciją.
Baigiant statybų darbus, naujajai valdžiai reikėjo pradėti rengti baldų pirkimo konkurso sąlygas ir vykdyti viešųjų pirkimų procedūrą, kad, pasibaigus priestato statybos darbams, būtų galima įrengti baldus. Tačiau su baldų pirkimu pavėluota. Kita problema, kurią reikėjo spręsti – Poškos g. ir Kovo 11- osios g. rekonstrukcija bei automobilių stovėjimo aikštelės prie lopšelio-darželio padidinimas, nes prasidėjus mokslo metams, sunku reguliuoti ir mašinų, ir žmonių srautą, o ypač rytais. Buvome suplanavę šiuos darbus pradėti vasarą, bet porinkiminės batalijos ir naujos valdžios kelių programos lėšų panaudojimo stabdymas jau duoda vaisių – darbai nusikėlė, o blogiausia, kad kiti darbai visai nebus įgyvendinti.
Naujame priestate, kuriame bus įsteigtos penkios papildomos grupės, reikalingi nauji darbuotojų etatai. Taip pat reikia peržiūrėti ir mokestį už vaiko ugdymą darželyje (šiuo metu yra 52 eurai). Dėl pastarojo klausimo reikia diskutuoti ir išgirsti nuomonių. Tačiau vietoj diskusijų, dabar matau tik baimę, blaškymąsi ir kriminalinių sensacijų ieškojimą.
Vadybos specialistas Kenas Blančardas yra teisus teigdamas: „Kai kurie žmonės primena kirus. Kai reikalai klostosi blogai, jie nutupia ant žemės, sukelia didžiulį triukšmą ir viską apdergia“. Tokio požiūrio besilaikantys žmonės ne tik vengia atsakomybės, bet ir gerokai apsunkina sąlygas tiems, kurie su jais kartu dirba.
Aš nuolat bendravau ir raginau tai daryti naujai išrinktą valdžią, bet atsakymas buvo, kad, neva, „noriu tik pakenkti“.
Niekada neturėjau ir neturiu tokių tikslų, nes man ne vis vien, kas vyksta Šilalėje.”

Nors diskusijos nerimsta, rajone mažylius auginantiems tėvams lieka tikėtis, kad projektas bus įgyvendintas laiku ir jų vaikai bus priimti į darželį.

Urtica

PALIKTI KOMENTARĄ

Parašykite savo komentarą!
Įveskite savo vardą