Amžius nėra kliūtis įgyti paklausią kvalifikaciją ir įsidarbinti

2015 m. sausio 1 d. Lietuvos darbo birža pradėjo įgyvendinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“. Projekto tikslas – padėti vyresniems negu 54 metų bedarbiams įgyti kvalifikaciją ir trūkstamų darbo įgūdžių, padedančių integruotis į darbo rinką ir joje įsitvirtinti.

Profesinis mokymas padeda darbo biržos klientams įsitvirtinti darbo rinkoje, įgyjant paklausias profesijas. ESF projektas „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“ skatina užimtumo prieinamumą visiems vyresnio amžiaus šalies gyventojams, kurie gali dalyvauti darbinėje veikloje. Projekte dalyvaujančių bedarbių užimtumo gebėjimai ir darbiniai įgūdžiai tobulinami palaikant jų motyvaciją bei kompetenciją, pirmiausiai, siūlant įgyti paklausias profesijas iš daugiau kaip 7000 mokymo programų. Mokymosi metu bedarbiams kompensuojamos sveikatos patikrinimo, kelionės, apgyvendinimo išlaidos ir mokama stipendija. Į profesinį mokymą nuo projekto įgyvendinimo pradžios iš viso nukreipti 95 asmenys. Dažniausiai pasirenkamos profesijos: prekybinės salės darbuotojai, pagalbiniai virtuvės darbuotojai, betonuotojai, medienos apdirbėjai, baldžiai, krautuvų vairuotojai bei socialinio darbuotojo padėjėjai.

Vyresnio amžiaus žmonėms, dėl įvairių priežasčių praradusiems darbą, grįžti į darbo rinką ir joje įsitvirtinti be darbo biržos teikiamos finansinės paramos būtų gerokai sunkiau. Siekiant padėti įsitvirtinti darbo rinkoje, yra remiamas  vyresnio amžiaus asmenų įdarbinimas, organizuojant įdarbinimo subsidijuojant priemonę. Darbdaviai, įdarbindami vyresnio amžiaus bedarbius, ne tik suranda trūkstamus darbuotojus, bet ir už kiekvieną įdarbintą asmenį numatytą laikotarpį gauna subsidiją darbo užmokesčiui. Dažnas vyresnio amžiaus bedarbis skundžiasi susiformavusiu neigiamu stereotipu dėl vyresnio amžiaus darbuotojų. Dirbantieji turi progą įrodyti, kad jų amžius – ne kliūtis. Su darbo biržos parama įdarbinti bedarbiai, kuriems jau suėję 55 metai, gali pademonstruoti jų amžiaus grupei būdingus privalumus – sukauptas žinias ir darbo patirtį, didesnę motyvaciją dirbti, lojalumą darbdaviui. Nuo projekto įgyvendinimo pradžios net 116  Tauragės teritorinės darbo biržos Tauragės skyriuje įregistruotų vyresnio amžiaus asmenų  įdarbinti subsidijuojant statybos, apdirbamosios gamybos, mažmeninės prekybos, transporto paslaugų, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų teikimo įmonėse, medienos apdirbimo įmonėse.

Projekto sėkmės istorijos

Tauragės teritorinės darbo biržos Tauragės skyriaus klientė, buvusi liftininkė Tyronė iki nukreipimo į profesinį mokymą nedirbo trejus metus. Ilgalaikio neįsidarbinimo priežastimis, kaip pati teigė, laikė kvalifikacijos neturėjimą, didelę konkurenciją bei amžių, kadangi iki pensijos buvo likę 4 metai. Suteikus informacijos apie darbo biržos vykdomą ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, susidomėjo virėjos kursais, tačiau vėlgi kilo dvejonių dėl amžiaus bei pasitikėjimo savimi stokos. Suteikus profesinio konsultavimo paslaugas ir aptarus profesinio mokymo teikiamą naudą bei privalumus, bedarbė pasiryžo įgyti kvalifikaciją.  2016 metų gegužę baigė virėjų kursus. Per mėnesį po kvalifikacijos įgijimo įdarbinta UAB „Aletritas“. Profesiniu mokymu moteris labai patenkinta, kadangi dabar gali dirbti savo mėgstamą darbą bei įgytas žinias ir patirtį ji panaudoja ne tik darbinėje aplinkoje, bet ir namuose.

Siekdamas įsidarbinti Rymantas  Tauragės teritorinės darbo biržos Tauragės skyriuje užsiregistravo 2013 m. 59 metų amžiaus, tik vidurinį išsilavinimą bei ilgą darbo pertrauką turintis, kaime gyvenantis Rymantas  netikėjo, kad jam pavyks įsidarbinti. Bedarbis rinkosi pasyvią darbo paiešką, pasikliaudamas tik sėkme. Įsidarbinti nuolatiniam darbui vis nepavyko, trumpam buvo įdarbintas viešiesiems darbams. Siekiant padidinti Rymanto motyvaciją, pasitikėjimą savimi bei padėti suformuoti užimtumo tikslus, buvo pakviestas dalyvauti motyvavimo užsiėmimuose. Po užsiėmimų pradėjo aktyviau ieškoti darbo, išmoko prisistatyti darbdaviui. Buvo suteikta informacija apie profesijos įgijimo ar įsidarbinimo galimybes  ESF projekto „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“ pagalba. Mokytis nenorėjo dėl savo amžiaus. Tada buvo supažindintas su įdarbinimo subsidijuojant priemone ir buvo siūlomi pagalbinio darbininko darbai. Pasiūlymai darbintis medienos apdirbimo įmonėse netenkino, o pateikus  MB „Centro importas“ paraišką dėl įdarbinimo pagalbiniu darbininku automobiliais prekiaujančioje įmonėje, Rymantas susidomėjo. Nuo 2016 m. vasario mėn. Rymantas įdarbintas ir paliktas dirbti pasibaigus įdarbinimo subsidijavimui.